...::: Republika Marzeń - kodeks etyki hodowcy :::...
   

Kodeks etyczny Irlandzkiego Klubu Wilczarza.              1. Obowiązkiem wszystkich właścicieli wilczarzy jest właściwa opieka i kontrola nad nim przez cały czas. Utrzymywanie wilczarza w dobrej kondycji fizycznej i w dobrym zdrowiu, oraz dążenie do promowania rasy z jej typowym temperamentem.

              2.Przedstawiciele zarządu i członkowie powinni być zawsze gotowi by jak najlepiej pomagać członkom klubu, by służyć im radą i pomocą w razie pytań i problemów.

              3. Ogłoszenia podawane przez członków muszą być prawdziwe, potwierdzone faktami. Członkowie muszą powstrzymywać się od niesłusznych stwierdzeń na temat psów i postępowania innych osób.

              4. Powinno być uzmysłowione kupującym, iż powinni oni skontaktować się z hodowcą w razie jakikolwiek problemów ze szczeniakiem. Hodowca powinien dołożyć wszelkich starań, by być dostępnym w takich okolicznościach.

              5. Nabywca szczeniaka powinien otrzymać w chwili zakupu wilczarza, rodowód, informację na temat żywienia, odrobaczania, szkoleń oraz szczepień.

              6. Zanim hodowca podejmie decyzję o planowaniu miotu powinien głęboko rozważyć kwestie prawidłowego typu, temperamentu, zdrowia i dobrej kondycji swoich psów, które chce użyć do hodowli. Psy agresywne nie są pożądane ani jako hodowlane ani jako "pety" (zwierzęta domowe - nie przeznaczone do hodowli)

              7. Celem hodowli powinno być zawsze dążenie do udoskonalenia rasy. Członkowie Klubu powinni zrobić wszystko, co w ich mocy, by zniechęcać do hodowania gorszych przedstawicieli rasy.

              8. Nikt z członków nie powinien hodować psów, jeśli nie dysponuje czasem i warunkami do zapewnienia właściwej opieki i wychowania oraz nie poświęci wystarczająco dużo uwagi szczeniakom. Nie powinien udostępniać reproduktora, jeśli właściciel suki nie spełnia powyższych warunków. Członkowie powinni udostępniać swoje samce do rozrodu tylko wtedy, gdy są pewni, że pies i suka mają coś do zaoferowania w celu poprawy rasy, nie tylko dla odniesienia korzyści materialnych. Powinni być przygotowani w udzieleniu pomocy w znalezieniu domu dla szczeniaków.

              9.Nikt z członków nie powinien hodować, chyba, że jest pewny ,iż uda mu się znaleźć odpowiednie domy dla szczeniąt. Żaden szczeniak nie powinien opuścić hodowcy przed ukończeniem 8 tygodni. Żadna suka nie powinna być pokryta zanim nie osiągnie dojrzałości fizycznej.

              10. Żaden szczeniak nie powinien być sprzedany do sklepów zoologicznych, laboratoriów, firm ochroniarskich jako pies obronny lub osobom znanym ze sprzedaży szczeniąt do którejkolwiek z wyżej wymienionych instytucji. Równocześnie pies reproduktor, nie powinien być udostępniany takim osobom. Informacje o takich sprzedażach powinny być zgłoszone komitetowi Klubu. Zaleca się, aby nie sprzedawać żadnego szczeniaka za granicę, gdzie standard opieki nad zwierzętami jest odmienny od naszego. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z Klubem.

              11. Przyszły nabywca szczeniaka powinien być sprawdzony czy nadaje się na właściciela wilczarza. Należy przedstawić mu charakterystykę rasy wilczarza. Hodowca powinien zachęcać przyszłego właściciela do utrzymywania dalszych kontaktów celem obserwacji i służenia radą, czy pies jest dobrze odchowany, czy rozwija się prawidłowo. Hodowca powinien być przygotowany na odebranie psa gdyby zaistniała taka konieczność.

              12. Członkowie klubu powinni sprzedawać szczeniaki, co, do których są pewni, iż psy są zdrowe w chwili sprzedaży, zgodnie ze stanem posiadanej przez siebie wiedzy na ten temat.

              13. Hodowca jest zobowiązany do bezpośredniej sprzedaży swoich szczeniąt. Nie powinien sprzedawać czy też odkupować od innych hodowców szczeniąt, celem ich dalszej sprzedaży lub pobierać prowizji za pomoc w sprzedaży.

              14. Wszyscy członkowie są zachęcani do badania szczeniąt w kierunku PSS.

Tłumaczenie Anna i Jarosław Grolik               

http://www.iwcofireland.com/ethics.htmWilly Baer Small

© annagrolik & Bene Natus