...::: Republika Marzeń - historia wilczarzy irlandzkich w Republice Czeskiej :::...
   

 

Choć Republika Czeska sąsiaduje z Polską, dotychczas stosunkowo mało wiedziałam o rozwoju historii rasy wilczarza irlandzkiego w tym Kraju. A ponieważ od ponad dwóch lat mam przyjemność poznawać hodowców, uczestniczyć w wystawach, spotkaniach miłośników wilczarzy, oczywiście nie mogłam nie zainteresować się i historią mojej ukochanej rasy w tym Kraju. Zaskakujące było dla mnie to, jak wiele polskich psów zostało importowanych do Czech w latach 1984 -1994 i jak duży wpływ miały one na populację rasy w tym Kraju. Do dziś dnia, możemy znaleźć je w rodowodach wilczarzy, co może być i na pewno jest powodem do dumy polskich hodowców. Również do naszego Kraju importowano z Czech kilka znamienitych wilczarzy jak AGLORAGH del Monte, BALOOR del Monte, i wiele innych, które miały i mają wpływ na rozwój rasy w Polsce.

Z przyjemnością przedstawiam, więc Państwu opracowanie na temat historii rasy w Czechach. Myślę, że warto się z nim zapoznać, chociażby właśnie z uwagi na wspólne korzenie naszych wilczarzy. Jak niektórzy mogą zauważyć, nie są zawarte tu wszystkie mioty jakie urodziły się w tamtych latach, ponieważ nie do końca taki też był mój zamiar. Opracowanie to musiałoby być znacznie dłuższe, a najważniejsze dla mnie w tym momencie jest podkreślenie polskiego wkładu w tworzeniu tej historii.

Pragnę serdecznie podziękować Edicie Dobrovolnej (hodowla Really Irish), za zebrane i opracowane materiały, bez których niniejszy artykuł nie mógłby powstać.
           Jako dodatkowe źródło informacji tego opracowania, postanowiłam podlinkować wybrane psy, tak, że po kliknięciu na nie, ukaże się Państwu rodowód cztero-pokoleniowy.
           Rozwój rasy wilczarza irlandzkiego w Czechach z moich obserwacji jest znacznie bardziej dynamiczny niż w Polsce. Powstało dużo prężnie rozwijających się hodowli, w wielu z nich, do dziś dnia hoduje się wilczarze, choć minęło już ponad 30 lat. Importowano i importuje się nadal wiele znamienitych psów. Utworzono Klub Rasy, wprowadzono przeglądy hodowlane, organizuje się wystawy Klubowe, na których stawki wilczarzy są naprawdę imponujące, a zapraszani sędziowie często "z najwyższej półki "...

      A jak to się wszystko zaczęło?

Historia wilczarza irlandzkiego w Czechach rozpoczyna się w 1974 roku, kiedy to w uznanej irlandzkiej hodowli „Carrokeel „ p. E.C. Murphy, rodzi się suka Carrokeel MAYO (Ch.Boroughbury Justice x Carrokeel Maeve), która następnie zostaje importowana przez panią Petrusovą do Czech, do hodowli” del Monte” (obecnie del Monte de Haya). Mayo w ciągu swego życia pozostawiła po sobie cztery mioty. W tym trzy pierwsze po zagranicznych psach, a ostatni miot był wynikiem kojarzenia Mayo z jej własnym synem.

28.9.1977 miot “A” del Monte
o:Sanctuary Finbar KCR 150513/75
m:Carrokeel Mayo 1 CS/IRL

20.9.1978 miot “ B” del Monte
o:Two Mike's Jess Rolf DKK 22785/7485
m:Carrokeel Mayo 1 CS/IRL

20.4.1979 miot” C” del Monte
o:Sanctuary Finbar KCR 150513/75
m:Carrokeel Mayo 1 CS/IRL

23.5.1980 miot “ E” del Monte
o:Agloragh del Monte 5 CS
m:Carrokeel Mayo 1 CS/IRL

W 1970 roku w hodowli „del Monte” rodzi się jeszcze jeden miot po suce z pierwszego miotu - ADOONAGH del Monte.

1.11.1979 miot” D” del Monte
o:Carrokeel Claucy of Tolkavalley IKC RC G 9926
m:Adoonagh
del Monte 8 CS

a rok później …po kolejnej irlandzkiej importce Carrokeel CLONONY DARRAGH

11.6.1980 miot” F “del Monte
o:Agloragh del Monte
m:Carrokeel Clonony Darragh (Gwernyfed Lleigus of Carrokeel x Clonony Melanie)

Dla nas bardzo ważnym jest fakt, że to właśnie z tej hodowli wywodzi się wspaniały Interchampion AGLORAGH del Monte (Sanctuary Finbar x Carrokeel, Mayo), który przekazany zostaje następnie do hodowli Sagittarius, gdzie ma on bardzo duży wpływ na historię wilczarza irlandzkiego w naszym kraju.

Jest on ojcem licznych miotów w Polsce, w tym też pierwszego miotu w hodowli „Zagubiona Morena” –„S” (Arnika Hubertowy Dwór x Agloragh del Monte).


AGLORAGH del Monte

Kolejnym zasłużonym psem z tej hodowli jest Inerchampion BALOOR del Monte ( Two Mike's Jess Rolf x Carrokeel Mayo).

Również w późniejszym czasie eksportowany do Polski. I on zostaje ojcem licznych miotów w Czechach, Polsce i Niemiec.

Z kolejnego miotu na uwagę zasługuje CALLAHY del Monte (Sanctuary Finbar x Carrokeel Mayo), która została "założycielką" czeskiej hodowli” z Irských moří” (od 1983).

Suka z miotu "E" - ERRY del Monte (Agloragh del Monte x Carrokeel Mayo), zostala matką pierwszych szczeniąt w hodowli „od Švejka” (od 1984) dziś (od Švejka Josefa).

Erry dała cztery mioty, wszystkie z SIR SEAN von der Oemluhle. Po tej parze urodziło się bardzo interesujące potomstwo.

Również miot „D”del Monte, zasługuje na uwagę. W miocie tym rodzi się DINNAHORRA, która zostaje eksportowana do Polski, do hodowli Eudaimon, której jest założycielką i gdzie urodziła w sumie dwa mioty.

Rok 1980 ...

W hodowli „Ir-It” rodzi się suka AVALANCHE (Erindale Fella Milton x Attateennou del Monte). Zasłynęła ona w historii wilczarza irlandzkiego w Czechach tym, że zdobyła jako pierwszy wilczarz w tym Kraju, bardzo liczne tytuły wyścigowe jak i coursingowe. Zdobyła też tytuł Zwycięzca Czech mając 7 lat!

Niestety, w hodowli tej, poza tym jednym miotem nie urodziło się więcej wilczarzy. Dziś hodowla ta nosi nazwę „Ir-It Scottish „ i hoduje szkockie teriery.

3.6.1980 miot” A” Ir-it
o:Erindale Fella Milton CS 21/KCC
m:Attatteennou del Monte CS 7

Avalanche została sprzedana do czeskiej hodowli greyhoundów „Ruina”.  Niestety nie doczekała się ona potomstwa, mimo starań jej właścicielki.

W latach 1981 i 1982 nie było zarejestrowanych miotów IW.

Za to w roku 1983 zostają zarejestrowane trzy mioty.

20.2.1983 miot “A” z Plejády
o:Ballor del Monte
m:Cauhoo del Monte

8.5.1983 miot “A” z Mata
o:Ballor del Monte
m:FEENY del Monte

5.6.1983 miot “A” Z Irských moří
o:Ballor del Monte
m:Callahy del Monte

 

W  1984 roku urodziły się kolejno;

 

10.5.1984 miot ”B” Z Irských moří
o:Baloor del Monte
m:Callahy del Monte

9.6.1984 miot ”A” Od Švejka
o:Sir Sean v.d. Oelmühle DWZB IW 898
m:Erry del Monte

 

W tym też roku do Czech importowano polskiego wilczarza z hodowli „Sagittarius”. Był to Sagittarius HALNY. Jego hodowczyni pisała o nim;

 „wielokrotny zwycięzca Klubu, Campion.Polski, doskonale zbudowany, silny, o niebywale mocnej psychice”.

Został on ojcem miotu z irlandzką importką Carrokeel CLONONY DARRAGH.

20.7.1984 miot “A” Z Březové rokle
o:Halny Sagittarius PKR.M-CLI 37786
m:Carrokeel Clonony Darragh

1984 roku urodził się z tego miotu ARTUR z Brezove rokle, pierwszy czeski wilczarz, który nie urodził się w hodowli „del Monte”, a zdobył tytuł Championa Czech.

Kolejny miot w 1984 roku po polskim psie;

10.12.1984 miot „A” Dajarus
o:Halny Sagittarius
m:Erdra del Monte

W 1985 roku odchowano dwa mioty po importowanych sukach;
- pierwszy po angielskiej suce Sanctuary LADY JANE
- drugi po polskiej suce ARIA Hubertowy Dwór.

 

26.1.1985 miot ”A” Dagdan
o:Gentle Giant's Gat-Man DWZB IW 1379
m:Sanctuary Lady Jane

 

LADY JANE została pokryta niemieckim psem, z którego kojarzenia urodziła się jedna suka ADBARAGH Dagdan- późniejsza Championka Czechosłowacji, oraz matka pierwszego miotu czeskiej hodowli wilczarza-. „Tirnanog”

 

29.4.1985 miot „B” z Mata
o:Ballor del Monte
m:Aria Hubertowy Dwor

 

W miocie tym urodziły się dwa szczenięta. Oba w późniejszym czasie wykorzystane w hodowli. Szczególnie zasłużona w hodowli BIBI z Mata, w ciągu swego życia była kryta 6-ścio krotnie, odchowując 42 szczenięta w czeskiej hodowli "Zeleny ostrov".

 

Kolejne narodziny;

2.12.1985 miot ”B” Od Švejka
o:Sir Sean v.d.Oelmühle
m:Erry del Monte

 

Z tego połączenia urodziła się suczka BÁRA Od Švejka, która została eksportowana do Niemiec, do uznanej hodowli” Mucha Moor´s”, by po latach zdobyć tytuł Championa Niemiec.

 

Latem, dokładnie 3 lipca 1986 roku rodzi się miot „C” w hodowli „od Švejka”, z połączenia SIR SEAN von der Oemuhle x ERRY del Monte. Z tego miotu rodzą się przyszłe Championy; CARINO od Svejka (Ch.Pl, Zw. Berlina), CYRUS od Svejka (Champion piękności i coursingowy, uzyskał trzecie miejsce na Światowej Wystawie Psów), oraz ich siostry; CALLA od Svejka - wygrywająca wszędzie gdzie tylko została zaprezentowana i CETTY od Svejka (Zw. Klubu 1988).

 

Rok 1987...

 

10.5.1987 miot “ B” Dagdan
o:Sir Sean v.d.Oelmühle
m:Sanctuary Lady Jane

z tego miotu BAILLEINE Dagdan trafiła do hodowli „Tirnanog”

30.5.1987 miot” A” Bolbra
o:Artur z Březové rokle
m:Ariana z Mata

 

Pod numerem 69  zarejestrowany zostaje import z Polski- BRAN Mag- Mor (Agloragh del Monte x Wena Zoo na Wyspie).Późniejszy Champion Czechosłowacji, zdobywa 6 CACIBów. Pies ten z czasem zdobywa duże uznanie w Czechach. Został on ojcem pięciu najliczniejszych miotów w tym Kraju do roku 1993. Jego właścicielka pani Holková napisała o nim;

 

” Mój pierwszy, najukochańszy i myślę, że mój najwspanialszy wilczarz...W ciągu dwóch lat uzyskał tytuł Championa Czech, na wystawach był zawsze doskonały... Odznaczający się wyjątkowo piękną głową”


BRAN Mag-Mor

Jeszcze w 1987w hodowli „Zelený ostrov” rodzi się miot po Branie;

29.9.1987 miot ”A” Zelený ostrov
o:Bran Mag Mor CS 69
m:Bibi z Mata

Zimą, tego samego roku, w Polsce, w hod. Sagittarius, urodził się miot po Championie Ulvsholms OAKLAND BARON (Zw.Europy 1985) i Championce MESSEMBRIA Sagittarius, z którego to miotu zostają importowane do Czech aż cztery szczenięta;

YATAGHAN, Y’MANFRED, Y’CONNEMARA i YOU’RE MY HEART .

Poza Yataghanem pozostałe psy użyto w hodowli. Sagittarius Y’MANFRED (mierzący 83 cm) został ojcem 32 szczeniąt w pięciu miotach. Suka YOU’RE MY HEART Sagittarius zamieszkał w hodowli „z Irskych mori“ i została matką 26 szczeniąt w 4 miotach. Zarówno YOU’RE MY HEART jak i jej córka- EYRSHIRE, (która została w hodowli) dożyły 11 i 12 lat.

 


YOU’RE MY HEART Sagittarius

 Najbardziej popularnym psem w tamtych latach, był legendarny już DRIX od Svejka (Sir Sean von der Oemuhle ex Erry del Monte) urodzony w 1988 roku. Był on jedynym psem, który pozostawił po sobie wtedy ponad 10 miotów, a dokładniej 15. Po DRIXIe narodziło się 88 szczeniąt. Był to doskonały pies i jego imię można znaleźć w większości rodowodów czeskich wilczarzy. Jego równie utytułowana siostra DELY, była jedną z pierwszych suk założycielek czeskiej hodowli „Belfast” (dziś „Legenda Belfast Midas”). Jednocześnie suka FIESTA FOR EVER Sagittarius (Halny Sagittarius x Iris von Frankishen Hof) importowana z polskiej hodowli Sagittarius, została matką 4 miotów (w tym 24 szczeniąt) w czeskiej hodowli  „Daskerwill“.

W 1988 roku zostało również importowanych do Czech aż 9 wilczarzy.

Z  Polski;

Suki;

NANDI, NONA Demos, wspomniana już FIESTA FOR EVER Sagittarius, BRITTANIA Sagittarius –matka pierwszego i czwartego miotu w hodowli „Belfast.”

 Psy;

NERON Demos i SAMANDO Sagittarius, oraz biały SANTORIN Sagittarius ojciec 29 szczeniąt w pięciu miotach.

Wilczarze z Niemiec;

Pies Gentle Giant´s NINE BY NINE, oraz suka Mucha Moor´s ORA, która zostawiła po sobie 16 szczeniąt z czterech miotów w hodowli „Irčák Finn”

Wróćmy jeszcze na chwilę do pierwszych miotów czeskich wilczarzy i hodowli „Tirnanog”, gdzie urodziła się suka ALLEN, która zdobyła tytuł Championa Klubu. Suka ta nie opuściła hodowli i została matką 6 szczeniąt miotu „B”.

W hodowli „z Irských moří” były odchowane także dwa mioty, których matkami zostały; YOU’RE MY HEART i Y’CONNEMARA Sagittarius, a ojcem ARTUR z Březové rokle. Z tych dwóch miotów na największą uwagę zasługuje suka CATTYE, późniejsza zwyciężczyni Czech, Nitry i Słowacji. Dała miot w słowackiej hodowli „ zo Slovenska”. Jej córka AFRA i syn ALAN jak i ona sama wróciła do Czech do hodowli „Zlatá dolina”, gdzie została jeszcze matką trzech miotów.

W 1989 roku importowano z Polski suczkę

ARABELLA Milka (Alkazar Demos x Cykuta Habib-Mysliwiec )

Niestety, nie doczekała się nigdy potomstwa.

W tym roku nie importowano więcej psów, jednakże urodziły się cztery mioty, które zasługują na uwagę. Z hodowli „Zelený ostrov”, z którego pochodzi suka CUKYNA (Y´Manfred Sagittarius x Bibi z Mata) w roku 1993 uzyskała tytuł Championa Czech oraz tytuł Championa Klubu. Suczka ta została w hodowli i była matką 35 szczeniąt w czterech miotach. Ostatni miot urodziła w wieku 7.5 roku. Dwa tygodnie po narodzeniu miotu „C” w hodowli„Zelený ostrov”, przyszedł na świat miot „E”- w hodowli „z Irských moří”.

Najliczniejszym miotem IW (urodzonych i odchowanych szczeniąt) do roku 1993 w Czechach był miot w hodowli” Petrův dvůr”, gdzie CETTY od Švejka urodziła 11 szczeniąt. Ojcem miotu został BRAN Mag-Mor. Z tego miotu na szczególną uwagę zasługuje pies AUDAX Petrův dvůr, Zwycięzca Nitry, Champion Krajowy i Klubowy. Został ojcem 29 szczeniąt w siedmiu miotach

Na bliższą uwagę zasługuje również wspomniana już hodowla "Daskerwill", która rozpoczęła swą hodowlę w 1990 roku, swym pierwszym miotem po skojarzeniu dwóch polskich wilczarzy; BRAN Mag-Mor x FIESTA FOR EVER Sagittarius.

Z tego miotu na uwagę zasługują też psy; AGENOR, który żył 12 lat, ARETE -Championka wystaw i użytkowości, matka 4 miotów, z czego 5 Championów i Interchampiona w hodowli "Norman".

Arete żyła 10 lat. W wieku 7.5 roku wygrała na Klubowej Wystawie Klasę Weteranów. Jej brat Agenor żył 11 lat, Arion -8 lat.

W lutym 1990 roku na świat przyszły dwa mioty.Pierwszy w hodowli „Tirnanog „. Suka ALLEN Tirnanog została pokryta ARTUREM z Březové rokle. Z tego połączenia dwie suki zostały użyte później do hodowli. Była to BANSHEE, która została założycielką czeskiej hodowli IW „Irmidu”, gdzie została matką pierwszych trzech miotów w tej hodowli. Drugim miotem był miot „A” w hodowli z” Radnické kovany”.

Połączenie; ARIANA Bolbra x BAK z Mata. Z tego połączenia urodziło się pięć szczeniąt. Jednak żaden z nich nie został użyty do hodowli.

W marcu 1990 roku narodził się czwarty miot w hodowli „Zelený ostrov” po suce BIBI z Mata. Urodziło się 6 szczeniąt i również z tego miotu nie użyto w późniejszym okresie żadnego ze szczeniąt do hodowli.

W 1990 roku importowano sukę z Polski. Była nią HAXLOO Sagittarius (córka już wspomnianego importa BRANA Mag-Mor) i psa z Niemiec EVIAN von Graham.

W wieku 7 lat, do Czech zostały importowane także IARRAIN,  IRIS  i IVORY  IDOL Funny Hill .

IVORY -Multi Champion został ojcem kilku dobrych miotów w Czechach. Np.jego córka FANCA od Svejka (matka Calla od Svejka), została Chamionem Czech i Słowacji, Zw.Klubu, oraz dwa razy zwycięzcą Klubu w Weteranach!


FANCA od Svejka

W 1991 roku do hodowli "Daskerwill" została importowana z Polski suka NON DE GUERRE Sagittarius (Stradivarius Sagittarius x Messembria Sagittarius). Zyskała ona tytuł Championa Czech, oraz tytuł Championa Klubu. Została też matką 3 miotów, z których ostatni był najlepszy. Urodziło się w nim trzech przyszłych Championów, a dwa z nich uzyskało tytuły In.Ch.

W 1991 importowano również z Polski psa z hodowli Sagittarius. Był nim ROOTIN TOOTIN. Pies ten został Młodzieżowym Zwycięzcą Klubu. W wieku dwóch lat zdobył tytuł Championa Czech. Został ojcem dwóch miotów; pierwszy z suką; EYRSHIRE z Irských moří, drugi z suką NOM DE GUERRE Sagittarius.

W 1992 roku importowano z Polski białego psa Sagittarius SANTORINI. Został on ojcem miotu w hodowli „Zelený ostrov” kryjąc sukę CUKYNA Zeleny ostrov.

W 1992 roku urodziła się bardzo ładna płowa suka HIBERNIA z Irskych mori (DRIX od Svejka x  Sagittarius  YOU’RE  MY HEART ). Na uwagę zasługuje fakt, że suka ta dała cztery mioty i sama dożyła 13 lat i 3 miesięcy. O ile wiadomo, była ona najstarszym wilczarzem w Republice Czeskiej.

 Również w 1992 roku importowana z Polski ( w roku 1990) suka HAXLOO Sagittarius (Ulvsholms PERLEMOR x BRAN Mag-Mor) do hodowli „ Viking”, została pokryta i w sumie została matką 32 szczeniąt w pięciu miotach, z psami; GAURUS z Irských moří (Sagittarius YOU'RE MY HEART x DRIX od Švejka); DRIX od Švejka (SIR SEAN v.d. Oelmühle x ERRY del Monte). Na uwagę zasługuje też fakt, że suka ta uzyskała tytuł Zw.Słowacji .

 Najbardziej utytułowanymi szczeniętami po HAXLOO okazały się później DAG Wiking.i CONTI Viking. DOLLY Viking urodziła 10 szczeniąt w hodowli „Divoká smečka”. Ojcem szczeniąt był ARMAND Zlatá dolina.

Kolejnym bardzo udany miot urodził się w 1992 roku po parze CYRUS od Svejka i ARETE Daskerwill w hodowli” Norman”.

 


ARETE Daskerwill

ANTHONY Norman - Ch.Czech i Słowacji, Ch.Clubu,
AELSWITH Norman - Ch.Czech, Najlepsza suka, Zw.Grupy

AIBREAN Norman - Ch.Czech,  2x Best Weteranów w Klubie, a także
ARWEN Norman, która jako dorosła suka została importowana do znanej hodowli  "Pitlochry's", gdzie została pokryta legendarnym już  QUINCY of Kilmara. Po tej parze urodził się równie piękny i utytułowany Pitlochry's LANCELOT.

 


ARWEN Norman

 

Również rok1993 był dobry dla czeskiej hodowli. Wśród nowo narodzonych szczeniąt był CARLO Big Dog (DriX od Svejka x Bollga Zeleny'ego Ostrov), Champion Czech i Polski, ojciec sławnej  wyścigowej suki ANETTE Leinstr i Zw. Swiata HARDY od Svejka, który zamieszkał w niemieckiej znanej hodowli „v.d.Oelmuhle”

 


Carlo Big Dog

 


Hardy od Svejka

 

Rok 1994...

 W tym roku urodziło się 15 miotów, oraz importowano dwa wilczarze; jeden z nich z polskimi korzeniami; ALAN zo Slovenska (Sagittarius BLUE SLODIER x CATTYE z Irských moří), oraz drugi import, również ze Słowacji; ARENTE Jaroši (Everige Tirnanog x Audax Petrův dvůr ). Suczka ta nie zostawiła po sobie szczeniąt. ALAN zostawił po sobie dwa mioty w hodowli „Irmidu”, obydwa z suką; BANSHEE Tirnanog (ARTUR z Březové roklex ALLEN Tirnanog).

ARMAND Zlata dolina (Arian Irmidu x Caramangee Sagittarius) urodził się w 1994 roku, a kilka lat później uzyskał tytuł Ch.Pl, Ch.Kl.

ARMAND zostawił po sobie m.in. mioty w hodowlach „z Lizenberku” z suką; CASSIE Antorema, oraz w hodowli „Divoká smečka” z suką; DOLLY Viking.

 


Armand Ziata Dolina i  Francesca Daskerwill

Często na wystawach konkurował ( z importowanym w 1995 roku) psem z Polski DARK SHARK Sagittarius (Tamerlan Sagittarius x Help My Tiger Sagittarius). Ten piękny, pszeniczny pies uzyskał tytuły; Championa Polski, Championa Słowacji, Interchampiona, oraz został 3-krotny Zw.Klubu, gdzie sędziowały takie znamienite osoby jak; Mrs. Malinen, Mr. Kelly and Mrs. Murphy. DARK SHARK wsławił się także w historię IW w Czechach tym, że jako pierwszy IW zdobył tytuł BIS na Międzynarodowej Wystawie Psów Rasowych.

 

Importowano również w tym czasie suczkę z Niemiec Currarevagh´s ASHLIN. Kolejnym importem również z Polski była suka CONCERTO DELLA KENNA Sagittarius. Sprowadzona, tak jak i DARK SHARK jako dorosła. Nie ma zanotowanego żadnego miotu po tej suce.

Przywieziono też z Finlandii dwa psy; Brokenwheel KODON i KELL (pies ten jednak miał wadę zgryzu). Nie zostawił po sobie potomstwa.

Jego brat KODON (Wakeful ARDEE x Brokenwheel GALINELE), na bonitacji miał obniżoną ocenę za  wadę budowy tylnych kończyn. Jednakże pozwoliło mu to na zdobycie tytułów; CAC, res. CAC i res. CACIB.

Został tez ojcem trzech miotów, (o których mi wiadomo) w hodowli; „Siderit” z suką ADELAIDA Tři smrky (córka SAXONa of Kilmara), oraz ojcem szczeniąt w hodowli „z Paleolitu”. Matką szczeniąt była; ANDĚLKA Abaddon Illex. I jeszcze miot w hodowli „Crixos”. Matką tych szczeniąt została HEDVA od Švejka.

Ostatnim importem w tym roku, to węgierski; DASH von Schloss Neuschwanstein (MEGHAN v.d. Sarrazenen x Írvavagyon BARBI). Został ojcem szczeniąt z suką BIANCE Zlatá dolina. Był to miot „A” w hodowli „Surycan”.

Na początku roku 1995 na uwagę również zasługuje suka z polskimi korzeniami KEARA NAVARRA z Irskych mori (Aryan Irmidu x Navarra Sagittarius), która odniosła również liczne sukcesy wystawowe. Uzyskała tytuł Ch.Czech, Zw.Klubu gdzie sędziowała p.Murphy. Jej brat KNIGHT NAVARRA z Irských moří, był ojcem 7 miotów (73 szczeniąt).

Jego siostra KEARA NAVARRA Champion Czech i Klubu odchowała dwa mioty. Obydwa z braćmi; HORNEM I HOLD THE LINEM Sagittarius.

W tym samym czasie urodził się inny równie udany miot po parze; DRIX od Svejka i ARETE Daskerwill.

Na uwagę zasługuje CONNIE Norman-Cz.Czech, Klubu, Int.Ch, oraz pierwszy  czeski wilczarz, który zdobył tytuł Zw.Młodzieży na Światowej Wystawie Psów Rasowych.


CONNIE Norman - Młodzieżowy Zwycięzca Świata

 

Conni  została matką 4 miotów (w tym tak znanych psów jak FANFAN TULIPAN Norman, FRED FLINSTONE  Norman, HANNIBAL Norman, KIERAN  Norman, później w hodowli Pitlochry;s została matką takich championów jak Pitlochry's EBONY I IVORY ).

BENJAMIN Paluduz (Wolf Tone John Foggerty x Fanca od Svejka), również piękny jak i doskonale sprawdzający się w coursngach, uzyskał tytuł Int.Ch.

W 1997 roku został on ojcem miotu, z którego trzech braci we wrześniu obchodziły 11 urodziny.


Benjamin Paluduz

Jego hodowca p.Uzlova importowała w 1995 roku pręgowanego psa z Finlandii Brokenwheel KODON (Wakefull Ardee x Brokenwheel Galinele). Był to bardzo ładny pies, ale najcudowniejszym był jego temperament, który zadziwiał wszystkich, którzy mieli to szczęście go zobaczyć. Został ojcem 6 miotów.


Brokenwheel Kodon

Na uwagę zasługuje również urodzona w tamtych latach suczka ADELHEID Zeleny pruh (Brony Daskerwill x Heggeen z Irskych mori), miała równie doskonały temperament, również doskonale sprawdzała się w coursingach. Została Championem zarówno piękności jak i użytkowości, Zw. Derby. W wieku 8 lat, zdobyła tytuł Zw.Weteranów.

W 1995 roku urodziło się pięć miotów, ale na szczególną uwagę zasługuje miot po polskich psach urodzony w listopadzie w hodowli„Daskerwill” .

Dlaczego był on taki niezwykły?

FERCHAD Daskerwill (Neverton Sagittarius x Sagittarius Nom de Guerre) był doskonałym przedstawicielem rasy -płci męskiej, Championem Czech i Klubu i ojcem czterech miotów.

Jego siostra FLEUR Daskerwill zdobyła tytuł Interchampiona, Ch.Czech, Słowacji, Klubu i dała ona miot w hodowli „Zlata Dolina”.

FANTASY Daskerwill, co prawda nie była pokazywana na wystawach, ale żyła szczęśliwie przez ponad 11 i pół roku.

 W ostatnim miocie z 1995 roku urodził się wyjątkowy szczeniak AMYANCA  Very Mery . Suczka ta z powodzeniem w młodym wieku zdała egzaminy na posłuszeństwo, przeszła wszelkie możliwe testy i do wspaniałego wieku 9 lat była Członkiem Nadzwyczajnym Wojska. Warto wspomnieć, że AMYANCA jest posiadaczką tytułu „"Nejchytřejší irský vlkodav" czyli „Najbardziej inteligentny wilczarz irlandzki” w Księdze Rekordów Guinnesa” !


AMYANCA  Very Mery

 14 lutego 2000 roku urodziła swój pierwszy miot i stała się założycielką hodowli „Acnayma”. Została pokryta psem NELSON NAYIB von Schloss Neuschwanstein. Urodziły się dwa psy i dwie suczki, z czego jej córka AGAVE zamieszkała w czeskiej hodowli Moonvillage. AGAVE, (co jest interesujące dla nas) jest matką psa, który został importowany do Polski do hodowli Monaran – Ch.Pl. ARMSTRONG Moonvillage. Ojcem Armstronga jest Int.Ch. THELONIUS Sagittarius, mieszkający w Czechach.

AMYANCA została raz jeszcze matką. Pokryta w 2001 roku psem MEFISTO ef od Švejka Josefa, urdziła miot „B”, a w nim 6 szczeniąt (4 psy, dwie suki).AGAVIE zabrakło tylko 4 miesięcy by świętować 10 urodziny.

 

W 1996 roku do Czech zostały importowano trzy bardzo dobre wilczarze.

 Były to;

-suka MAGENTA  von der Oemluhle (Wolf Tone John Foggerty  x Josefine von der Oelmuhle), która odniosła liczne sukcesy na ringach wystawowych, była matką trzech miotów, z których w każdym był Int.Champion (DARAK, ELISABETH I GANDALF Paluduz).Suka ta dożyła prawie 10 lat.

Dwa pozostałe wilczarze importowane w tym czasie to wspomniane już wcześniej;

- HORN i HOLD THE LINE Sagittarius (Neverton Sagittarius x Ulvsholms KENNA ) z hodowli Sagittarius.

Te pszeniczne samce, odnosiły liczne sukcesy wystawowe, z czego HORN uzyskał tytuł Młodzieżowego Championa Czech, oraz Championa Czech, został też ojcem trzech miotów. Niestety odszedł w wieku 3 i pół roku na skręt żołądka.

HOLD THE LINE uzyskał tytuły Championa Czech, Słowacji, Polski, Luksemburga i najważniejszy tytuł Interchampiona. Dwa razy wygrał też BIS na wystawach międzynarodowych. Został ojcem wielu miotów i wśród  nich na uwagę zasługują te najbardziej znane wilczarze Int.Ch. ERIN von Wilar, Ch.GOLDPENCE Legenda Belfast Midas oraz Int.Ch. HELENE Irmidu.

Kolejne importowane wilczarze w tym roku to;

- Mucha Moor´s LAILA (import z Niemiec), suka ta mino dobrych ocen uzyskanych na wystawach, nie została nigdy przeznaczona do hodowli.

-Ulvsholm´s XELIAN (imp.z Danii ) .

Jego właścielka, paní Holková, pisała, iż mimo, że był to pies o doskonałej, pięknej głowie, szyi, uchu, miał doskonałą sierść, lecz nie był też bez wad.... zbyt stromo kątowane zarówno przednie jak i tylne kończyny, również z uwagi na jego temperament (w wieku 4 miesięcy był całkowicie niezsocjalizowany, bal się ludzi i pomimo pracy nad jego zachowaniem nie udało się uzyskać zadowalającego efektu ) właścicielka postanowiła, ze nie zostanie on nigdy wykorzystany do hodowli, uważając to za nieetyczne, by taki pies mógłby zostać ojcem szczeniąt.

Kolejny import to suczka z Niemiec MAGENTA v.d.Oelmuhle (Wolf Tone BRYAN FERRY x JOSEFINE v.d. Oelmühle), która wg. swoich właścicieli była wspaniałą suką o niesamowitym temperamencie. Zyskała tytuły; 2x CAJC, 2x CAC, 5x res. CAC, 2x res. CACIB, 2x BOB, oraz wielokrotnie otrzymała tytuł Zw.Wystaw. Została też matką bardzo ładnych szczeniąt w hodowli Paluduz.

 

 Pierwszym miotem w 1996 był miot w hodowli „Žentouru”. Było to połączenie; DARK SHARK Sagittarius x BEATRIS Zlatá dolina. Najbardziej znanym psem z tego miotu był mierzący 85 cm ARGO. Na bonitacji niczego mu nie zarzucono (błędów w budowie). Jego siostra ANITA była matką miotu” A” w hodowli „Stříbrná”.Ojcem szczeniąt został pies FERCHAD Daskerwill, w 1998 roku.

W lutym 1996 roku urodził się miot w hodowli „Salfonu” po parze;  EVIAN von Graham x ARANCA Zlatá dolina .

Kolejnym miotem w tym roku, jest miot „M”-z Irských moří. Ojcem został DARK SHARK Sagittarius, matką EYRSHIRE z Irských moří.

Suka z tego miotu; MEGHAN zdobyła tytuł CAJC, oraz Junior BIS, niestety odeszła ona w młodym wieku. Druga suczka z tego miotu MAUREEN zamieszkała w Austrii.

W sierpniu urodził się miot” E” w hodowli „Norman” po parze ARETE Daskerwill x NEVERTON Sagittarius. Z tego połączenia na Słowacji żył pies ELDORADO, który uzyskał tytuły Młodzieżowy Champion Słowacji, Champion Słowacji, Najlepszy Pies 1999, 6x CAJC, 5x CAC, 8x res. CAC. Z powodzeniem biegał także w coursingach. Zdobywając licencję i liczne tytuły. Na Słowacji urodziło się kilka miotów po nim. Między innymi w hodowlach „ Kilfane” (po suce  ELDORADO Norman), „Schizandra” (po suce EDITA Zlatá dolina).

Jego siostra, ELDERBERRY, która również zamieszkała na Słowacji, została pokryta psem EWAN CROW FORD Legenda Belfast Midas.

 Zaledwie kilka dni po miocie „E” w hodowli Norman, urodził się miot, a w nim trzy szczenięta w hodowli Paluduz. Był to miot „C”. FANCI od Švejka została pokryta niemieckim psem QUATRE SAISON v.d. Oelmuhle. Suczki z tego miotu zostały później użyte w hodowli.

CECILY została pokryta niemieckim psem Ch.Mucha Moor´s PAULCHEN (miot D- w hodowli Makarikari).CORA uzyskała tytuły J.Ch.. 3x CAJC, Zw. Młodzieży, 2x CAC, CWC, res. CACIB, 3x res. CAC. W roku 2001 została matką szczeniąt miotu” F” w hodowli Paluduz. Ojcem szczeniąt był HOLD THE LINE Sagittarius.

Kolejny miot w tym roku to miot „A”-w hodowli Farnon.

 Rodzicami szczeniąt byli; AMOK Paluduz i suczka BARBARA Armaros. Urodziły się trzy suczki;

AILEEN , której podczas bonitacji zmniejszono ocenę ze względu na górną linię, ARANKA i  APOLENKA-zostala suką hodowlaną w hodowli czeskiej „von Pertoltitz”.

 W historii bonitacji Klubu odnajdujemy także ich braci; ACHIMA i ARONA

 

 Kolejny miot również w tym roku urodził się w hodowli „Tirnanog”. Z połączenia DAGDAN Tirnanog x GAYDNAH Tirnanog. Z tego miotu urodził się pies IVORY IDOLTirnanog, który został w hodowli.

Kolejny miot to połączenie AMOK Paluduz x AUDREY Norman w hodowli „Boubínsky prales”. Z 10 szczeniąt pięć; 2 psy i 3 suki zostały poddane bonitacji. Czterem z nich obniżono punkty za oko, ruch, budowę kończyn. Bardzo piękna suka z tego miotu ACHETA mieszkała na Słowacji w hodowli „Revolda”. Została pokryta Sagittarius HOLD THE LINE.

 W grudniu 1996 roku urodził się jedyny potomek po psie ANTHONYHO Norman. Jest nim FINN Zlatá dolina, po suce CARAMANGEE Sagittarius (Ulvsholms ISBJÖRN x YEDSISGHOLTSMEDING Gepos). Nie był on jednak wystawiany ani użyty do hodowli.

     Kolejny miot jeszcze w tym roku urodził się po skojarzeniu; JESSICA z Irských moří x AMOK Paluduz.

 

Rok 1997.....

 

        Był bardzo udanym dla hodowli czeskich wilczarzy.

Na początku roku importowano z Belgii, z uznanej hodowli „of Kilmara” psa o imieniu SAXON (NASCH from The Good Heath x MISS MARPLE from The Good Heath). Jak wspomina jego właścicielka ;„Saxon był pięknym psem pod względem eksterieru , o doskonałym temperamencie”. Został ojcem trzech miotów „B” w hodowli Makarikari (po suce AIBREAN Norman) , „A” Tři smrky (po suce BRITANICA Norman), „B” Zelený pruh (po suce HEGGEEN z Irských moří). Pies ten zdobył tytuły; Interchampiona, Championa Włoch, 8x CACIB, 9x CAC/CACA, 5x BOB, Zw.Klubu we Włoszech, Zw.Klasy otwartej na Światowej Wystawie w 1996 roku. Niestety odszedł w wieku trzech lat na skręt żołądka.

Jedyną importowaną suką w roku 1997 była suka z Węgier- HENNA HEATHER von Schloss Neuschwanstain. Zdobyła następujące tytuły; CACIB, 3x res. CACIB, 3x CAC, 4x res. CAC, res. CACA i wiele więcej. Była kryta najpierw psem ATTILOU of ROUGH LIBERTY v.d. Sarrazen, później HAGAREM  Norman.

 Kolejne dwa importy – to dwa psy z Anglii, z uznanej hodowli Marumac –  GUY I CYMBAL. Niestety oba psy nie były wystawiane i użyte do hodowli.

Następnym wspaniałym importem był pies z Holandii Pitlochry´s DUNCAN (NASCH from The Good Heath x Akin's LOTTE). Uzyskał liczne tytuły, oraz co bardzo ważne, w wieku 8 lat był nadal w doskonałej kondycji. Zostawił po sobie 8 miotów. Między innymi w hodowli Cahir (po suce BONETA Armaros), Roan Inish (po suce FANTAGIRO Norman), Belavi de vite (po suce DANAIDE Norman- córka NEVERTONa Sagittarius).

Kolejny import, to ponownie pies z Węgier NELSON NAYIB von Schloss Neuschwanstain. Pies ten szczególnie sprawdził się na torach coursingowych. Został ojcem szczeniąt z sukami; AMYANCE Verry-Merry i PENELOPA od Švejka Josefa.

Ostatnim sprowadzonym wilczarzem w tym roku, był import z Irlandii, z bardzo znanej hodowli Nutstown. Był nim BOLD FELLOW Nutstown (FINGAL of Nutstown x ANKA of Nutstown).Został ojcem miotu A” w hodowli „Aarkas-Eden” (miot po suce EUROPE Irmidu)

 

 Najbardziej uznane psy w Czechach w roku 1997 pochodziły z hodowli „Norman”, w której urodziły się trzy mioty. Pierwszy wspomniany już wczesniej po QUINCY of Kilmara i CONNIE Norman. Urodził się niezapomniany czarny samiec FANFAN TULIPAN  Norman- Champion Czech, Słowacji, Interchampion, oraz uzyskał tytuł "Najlepsza Głowa" na wystawie Klubowej IW, gdzie sędziowała p. E.Murphy.

 


Fanfan Tulipan Norman – foto; Edita Dobrovolna

 

Jego pręgowany brat FRED FLINSTONE Norman uzyskał tytuł Ch.Polski, Czech, Słowacji, Klubu i najważniejszy tytuł do zdobycia - Interchampiona. Niestety obydwa samce zmarły w wieku 4 lat.

Ich siostra FANTAGIRO Norman uzyskała tytuły Czampiona.Słowacji i Wegier, została matką słynnej już i pięknej Interchampionki AURORY Roan Inish. Fantagiro żyła  osiem lat.

FOUR ROSES Norman suka z tego samego miotu uzyskała tytuł Championa Słowacji, została matką czterech miotów w hodowli Norman. Suka ta odeszła na dwa tygodnie przed swoimi 10 urodzinami.

W tym czasie pani Bouchalova (hodowla” Norman”, później „Ionmhain Norman” ) importowała doskonałego, bardzo silnej, mocnej kości samca Pitlochry's DUNCAN (Nasch from the Good Heath x Akin's Lotte), który dał pierwszy miot z suką AELSWITH Norman. Z tego miotu, na uwagę zasługują dwie suki, mierząca 88 cm GOEWIN Norman i GUINEVERE Norman- Championka Czech i Klubu, dwukrotna Zwyciężczyni Klubu i matka dwóch miotów w hodowli „Flintstone”. Drugi miot po Pitlochry's DUNCAN urodził się również w hodowli Norman po suce CONNIE Norman. Na uwagę zasługuje duży, pszeniczny samiec z tego miotu, wspominany już wcześniej HANNIBAL Norman, który zdobył tytuł Interchampiona,Championa Czech, Polski, Wegier, został ojcem wielu bardzo ładnych szczeniąt np z Ch.Fin.CHANERSS Irmidu.

 

W 1997 roku rodzą się tez pierwsze wilczarze w hodowli pani Málkovej „ Bedřiška”. Pierwsze mioty w tej hodowli były po parach HILARY i CHANTAL Zelený ostrov i psie KNIGHT NAVARRA z Irských moří. Obydwa mioty były bardzo liczne.

 

W1998 roku importowano trzy suki;

Wolf Tone DARLING FLAME (TASKCH OLOV v.d. Oelmühle x Wolf Tone ISADORA) po niej urodziły się mioty L, N, O, R w hodowli – „od Švejka Josefa” XANY v.d.Oelmuhle –zostawiła po sobie dwa mioty K, M- w hodowli „od Švejka Josefa” oraz sukę z węgierskiej hodowli ; ORDINARY v. Schloss Neuschwanstain (ATTILA of Rough Liberty by Sarrazenen x Írvavagyon EFTON)

 Pierwszy miot zarejestrowany w 1998 roku pochodzi w hodowli „Norman” miot „Ch”, po psie Pitlochry´s DUNCAN i suce BRANWEN Norman. Pies z tego miotu CHULLAIN uzyskał tytuł CAJC na Słowacji. Jego siostra CHANEL została Championem Chorwacji, Słowacji i Czech. Została matką miotu „A” hodowli –„Silesia Arganto” z psem FANFAN TULIPAN Norman . Jej siostra CHANTAL również została pokryta psem FANFAN TULIPAN Norman i był to miot” A”-w hodowli „Yssbaddadden”.

Kolejny miot urodził się w hodowli „z Rotštýnských lesů” po parze; Ch. DARK SHARK Sagittarius x HIBERIA z Irských moří. Z tego miotu pies CONNOR z Rotštýnských lesů, został użyty później jako reproduktor w hodowli kryjąc sukę Bedřiška CERRY.

Niestety urodziła ona jednego pieska, który odszedł najprawdopodobniej na PSS (oboczne krążenie wątrobowe).Trzy dni później przyszedł na świat kolejny miot” E”- w hodowli „Legenda Belfast Midas” po Ch. DARK SHARK Sagittarius i DUNDEE Belfast. Najbardziej znana suczką z tego miotu była ERRY MY BEAUTY Legenda Belfast Midas, urodziła się w kwietniu 1998 roku. Zdobyła tytuł Interchampiona, Championa Polski, Czech, Słowacji i Klubu. Została matką dwóch miotów.

 


ERRY MY BEAUTY Legenda Belfast Midas foto; Edita Dobrovolna

 

Jej brat EWAN CROW FORD został Championem Polski, oraz uzyskał tytuły; 2x CAJC, 7x CAC/CWC, 2x CACIB, res. CACIB, 3x res. CAC. Niestety padł w wieku 3 i pół roku.

W kwietniu rodzi się również miot po parze; Ch. AIBREAN Norman x Int.Ch. SUNDANCE of Kilmara. Niestety trzy szczenięta z tego miotu umarły wkrótce po urdzeniu. Niedługo po ich śmierci odeszła również suczka  z tego miotu  CATTLEYA. Przyczyną śmierci było najprawdopodobniej PSS. Jedyny pies z tego miotu COOL JAZZ został eksportowany do Niemiec.

Kolejny urodzone mioty w tym roku to;

 Po parze Ch. ARMANDA Zlatá dolina i COLLETE Norman to miot „A” w hodowli “Ival”.

Po parze BERT Šedý lord i ANETTE Šedý lord w hodowli” Elba-An”.

Miot „L”-od Švejka, po zagranicznym kryciu Limavady´s BALU x Wolf Tone DARLING FLAME. W tym miocie urodziły się cztery suki; LEA, LEONTÝNA, LISET a LORETA. LEA została matką miotu A“ w hodowli „Cobalt”. Ojcem tych szczeniąt został HOLD THE LINE  Sagittarius. Pozostałe suki z miotu „L” nie doczekały się potomstwa.

 

Kolejny miot po parze; Pitlochry´s DUNCAN x Ch. AELSWITH Norman w hodowli -„Norman” miot „I”. Niestety, matka szczenięta wkrótce po porodzie odeszła na skręt żołądka. Nie przeżyły jeszcze dwa szczeniaki z tego miotu. Pozostałe to IONMHAIN TARA, IBELLA BELLA, INISHMURRAY, INIS MHAC DARA. IBELLA BELLA Norman zdobywa tytuły Interchampiona, Championa Czech, Słowacji, Węgier, podwójna Championka Klubu. Została matką 10 szczeniąt. Odeszła na niecały miesiąc przed swoimi 10 urodzinami. Zawsze zapamiętam ją jako niesamowitą odważną, radosną, pełną życia suczkę.

Tydzień po narodzeniu miotu „I” w hodowli Norman, urodził się kolejny miot”A” tym razem w hodowli -„Llewellyn” po Int.Ch. BENJAMIN Paluduz i CEROLEN Armaros.

W grudniu urodziły się dwa liczne mioty;

miot „ A”-w hodowli „z Janova Kopce”, po KNIGHT NAVARRA z Irských moří i Colderamin Norman, oraz miot „D” w hodowli „ z Rotštýnských lesů” po parze; AIREE iz Rotštýnských lesů i  Ch. HORN Sagittarius.

 

Rok 1999 był rokiem doskonałych wilczarzy.

Ch. Czech -MEFISTO od Svejka Josefa, urodził się z  połączenia Limavady's BALU x XANY von der Oelmuhle. Został ojcem miotu "B" w hodowli „Acnayma”.

Dwa tygodnie po przyjściu na świat Mefisto, w hodowli „Irmidu” urodził się miot po rodzicach; ATTILA OF ROUGH LIBERTY by Sarrazenen x HENNA HEATHER von Schloss Neuschwanstein. W miocie tym urodził się bardzo utytułowany DEW Irmidu- Champion Wegier, Polski, Austrii, Junior Champion, oraz jego siostra DARCY Irmidu również Int.Ch., Champion Czech, Słowacji, Polski, Austrii, Klubu. Zostala ona matką miotu "H" w hodowli Irmidu.

Inne psy w tamtym roku, które zasługują na uwagę to Interchampion BODIE Surycan (Fanfan Tulipan Norman x Bianka Zlata Dolina), który zamieszkał na Węgrzech w hodowli „Lahrob”. Jego pół siostra JULIA Norman (Fanfan Tulipan Norman x Branwen Norman), zamieszkała na Słowacji. Jednakże, kiedy zdobyła na Europejskiej Wystawie Psów w Poznaniu tytuł CAC, została sprzedana do włoskiej hodowli „Conchobar”, gdzie zdobyła tytuł Championa Włoch oraz pozostawiła po sobie kilka szczeniąt.

         Na uwagę zasługuje również wilczarz NATTONI od Svejka Josefa. Syn  z połączenia pary; CALIFORNIA BOY von der Oelmuhle x Wolf Tone DARLING FLAME. Zaznaczył się jako doskonały wilczarz wyścigowy i coursingowy. Został ojcem miotu "A" w hodowli „Irwanett”.

Również  pszeniczny pies, z połączenia Pitlochry's DUNCAN x Norman-  KIERAN IONMHAIN Norman, który uzyskał tytuły Championa Czech, Słowacji, Polski, Interchampiona, został ojcem niektórych naprawdę pięknych szczeniąt.

W październiku 1999 roku jako ciekawostkę warto zauważyć, że urodził się miot w którym wszystkie szczenięta były wybitnie wysokie. Suki mierzyły co najmniej 86 cm, a samce 90-94 cm wysokości. Niektóre z nich; ELISABETH HAIKA , EARLE, EDWARD i ESSEX  Sedny  lord, zostały później przeznaczone do hodowli i dawały  z kolei bardzo liczne mioty 9-16 szczeniąt.

We wrześniu 1999roku urodził się miot, z którego wyszły przyszłe dwa  Championy. Były to  CAPPA I CASEY Surycan po parze (Benjamin Paluduz x Fleur Daskerwill).CAPPA został ojcem szczeniąt w hodowli „Snorlax”.

 

2000 rok nie daje już tak dużo doskonałych wilczarzy i przyszłych Championów. Na uwagę jednak zasługuje EUROPE Irmidu (Hagar Norman x Henna Heather von Schloss Neuschwanstein). Była to ciemna pręgowana suczka, która zdobyła tytuł Interchampiona, Championa Czech, Słowacji, Polski,, Austriii Klubu. Została ona „suką założycielką” hodowli „Aarkas-Eden”.

Drugim wybitnym psem urodzonym w 2000roku był pszeniczny samiec ABRAM Siderit (Brokenwheel Kodon x Adelaida Tri smrky). Zdobył również tytuły Championa Czech, Polski i Klubu, gdzie sędziowała Mrs.Kelly, gdzie zdobył Zwycięstwo pokonując 59 psów!

Kolejnym znamienitym wilczarzem była ELISABETH Paluduz (Brokenwheel Uracil x Magenta von der Oelmuhle). Zdobyła tytuł Interchampiona, Championa Czech, Słowacji, Klubu, oraz zostanie matką przyszłych championów.

 

 


Elisabeth Paluduz - foto. Pavla Uzlova

Ostatnim wilczarzem zasługującym na uwagę urodzonym w 2000roku to CORNEL Stribrny Potok (Fred Flinstone Norman x Irsa Zeleny ostrov), który zdobył tytuł Championa Czech i Słowacji, oraz został ojcem kilku miotów.

 

          Póki co, właśnie na roku 2000 pozwolę sobie zakończyć to opracowanie na temat historii rasy wilczarza irlandzkiego w Czechach. Oczywiście to nie koniec tworzenia wspólnej przeszłości, teraźniejszości i mam nadzieję przyszłości. Nadal do Republiki Czeskiej importowane są polskie wilczarze, choć może już nie tak licznie jak kiedyś... Jednak ostatnimi laty z radością obserwuję dużo importów z Czech do Polski. Coraz częściej nasze wilczarze zdobywają liczne tytuły w tym kraju. Coraz częściej też udaje nam się uczestniczyć właśnie w wystawach, również we wspaniałych spotkaniach organizowanych dla wilczarzy i entuzjastów rasy w tym malowniczym Kraju. Wytworzyły się nowe przyjaźnie między hodowcami, inne hodowle współpracują ze sobą.... Co oczywiście może tylko cieszyć i dobrze rokować na przyszłość. Z przyjemnością powrócę do tej historii za jakiś czas, bogatsza już w nowe informacje, często we własne doświadczenia i wspomnienia, co myślę, że nada temu opracowaniu przyjemniejszą formę.

Jeśli znajdą Państwo w tym opracowaniu jakiekolwiek błędy merytoryczne proszę o przesłanie swoich uwag na mój adres e-mailowy.

Anna Grolik

 

 

 

 

Zdjęcia - Copyright;
Agloragh del Monte -  Hana Petrusova
Arete Daskerwill - . Iveta Bouchalova
Armand Zlata dolina and Franceska Daskerwill - Svatava Kovarova
Arwen Norman - Iveta Bouchalova
Benjamin Paluduz -  Eva Vobornikova
Bran Mag-Mor - Dagmar Holkova
Brokenwheel Kodon -  Pavla Uzlova
arlo Big-Dog -  Andrea Svetlikova
Connie Norman -  Iveta Bouchalova
Fanca od Svejka -  Pavla Uzlová
Hardy od Svejka - Jurgen Rosner
Jezinka Zeleny ostrov -Lenka Kheilova
You´re My Heart Sagittarius -  Dana Nemeckova

 

 

 

© annagrolik